• The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ½

    The witch was way better than this one and I gave the witch 1/2 star !!!. The only good thing about this movie is the cinematography.

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★½

    يا رب نعرف ننام في ام الليلة دي 
    واه بالمناسبة ده اكتر فيلم رعب رعبني فعلا 
    One of the best horror movies I have ever watched 👏🏻👏🏻

  • Under the Shadow

    Under the Shadow

    ★★★½

    كنت اتمني عمرو سلامة يتفرج عالفيلم ده بدل ماهو ضيع وقته في الفرجة علي the haunting

  • Paranormal

    Paranormal

    ★★★

    Paranormal is Egypt’s first netflix original series ( yaaaaaaay for that 💃🏻), it’s based on dr. ahmed khaled tawfeek (may he RIP) novel sequence which is called yes you guessed it right paranormal.
    The series is definitely worth watching, it’s well shot and the plot is quite interesting made me eager for a second season. 

    بعد ما كتبنا بالأنجليزي وحاولنا نقنع الأجانب يتفرجوا علي المسلسل نتكلم عن المسلسل بقي بكل اريحية بلغتنا الأم
    اولا احب اقول  انا اد ايه فخورة…

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★½

    I didn’t feel any connection  to the movie nor the characters despite the fact of its powerful message but the last scenes tho.. they left me in tears.

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    ااانا هويت وانتهيت
    وليه بقي...لوم العزول
    وليه يحب اني اقول يا ريت 
    الحب ده عني يزول 
    ...
    انا وحبيبي في الغرام
    مفيش كدة ولا في المنام 
    احبه حتي في الخصام 
    انا هويت وانتهيت
    وليه بقي ..لوم العزول

    ساعتين من الروقان اللي بيه ممكن تفصل عن اي حاجة حواليك 
    وده انسب وقت لفيلم زي ده مع كوباية القهوة 
    جو جميل ومع فيلم يدفي قلبك وقهوة تدفي روحك
    احلام رايقة

  • Photocopy

    Photocopy

    ★★★★

    فيلم جميل ... جميل وهادي في مشاعره وفي شخصياته وفي تصويره 
    محمود حميدة اد ايه حبيتك وحبيت روحك الحلوه اللي حلت الفيلم

  • Yomeddine

    Yomeddine

    ★★★½

    انا بكيت بكي... اه يانا ياما قلبي واجعني

  • Youth

    Youth

    ★★★½

    حلو والتصوير لذيذ و ياسمين الهواري جميلة بغباء 
    Available on vimeo

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★½

    هو كدة اي حاجة فيها lesbians بيطلعوا بيها السما 
    قصص عن ال breakups فا طبيعي تبقي حزينة لأي شخص  
    بس اكتر قصة كانت منطقية واتحكت بعبقرية هي قصة rebecca and peter
    خلوني اعيط ولاد اللذينة 
    اتمني بس محمد محي مايتفرجش عالمسلسل

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    John krasinski بيعمل مزيكا مش فيلم ❤️

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★

    Imagine watching “The twin thing” episode at night with your cats staring at the ceiling and making weird noises, yeah I didn’t sleep that night.

    This series seems scary and tbh it is but it has so many deep layers and it made me sad.
    Everyone has their own fears (more like ghosts in this series) ...fear of end up being alone, fear of death, fear of losing our beloved ones, fear of feeling something or anything so we hide…