• Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★

    Film about how to be reasonable in extremely  unreasonable way!

  • Foxcatcher

    Foxcatcher

    ★★★★

    I watched this movie twice and didn’t know it was Steve carell !! Man what a performance, I don’t think channing was a good fit tho 🤷🏻‍♀️

  • Coffee and Cigarettes

    Coffee and Cigarettes

    ★★★★

    “I don’t understand nothing “

  • 25th Anniversary Studio Ghibli Concert

    25th Anniversary Studio Ghibli Concert

    ★★★★★

    It’s a great concert❤️ The best two hours you will spend in this quarantine....this is a gem for all studio ghibli fans, I wish one day I get to meet Joe Hisaishi and Hayao Miyazaki and a side note don’t watch this concert on youtube you don’t want to get interrupted with this stupid ads .. imagine listening to one summer’s day then an orange ad about pizza and grilled rips pops up!!!

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★

    no wonder this movie was written by greta, it's just so her.
    I just read a review here saying in high school you think you know better than anyone but you don't, you think every decision you make will impact your life forever It won't and I couldn't agree more, here the movie shows you the dilemma of what you want vs what “they” want and this is what's messy about this age because you're always having a fight with…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    What a movie ❤️
    this is and for no doubt is my new favorite movie.

  • In the Last Days of the City

    In the Last Days of the City

    ★★★★½

    ياخربيت الجمال، انا بحب الافلام من النوع ده الفيلم وثائقي بحت مع انه مش مصنف علي انه وثائقي
    بعيدا عن الممثلين اللي بالمناسبة تمثيلهم حلو جدا وواقعي بس ماهتمتش بحكاويهم زي ما اهتميت بتصويره لشوارع وسط البلد وناسها
    انا للأسف عيطت و انا بتفرج علي الفيلم عشان فكرني بايام المظاهرات وايام ماتش الجزاير وانا عيشت ذكريات كتير في وسط البلد في الفترة اللي هو اصلا بيتكلم عنها يمكن اكون انا عيطت عشان عاطفية زيادة بس اي حد بيحب وسط البلد…

  • Death Becomes Her

    Death Becomes Her

    ★★★★

    I saw this movie long time ago and I remember that I loved everything about it.
    it's funny, creepy and funny.. it’s a movie about women so what not to love :D
    #WomenMania #WomenEmpowerment :D :D

  • Life Is Beautiful

    Life Is Beautiful

    ★★★★½

    life is really beautiful

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

    I don’t know how to write a review like you guys but I just have to let this out
    But first I wanna say
    Zach I love you so much and um sorry 😭😭😭

    Okay this documentary is amaaazing, it’s about life, death, friends and more important about family ❤️ kurt filmed this in a brilliant way I was happy when they were happy, I was angry when they were angry...I felt connected to them and I loved them ❤️…

  • It Follows

    It Follows

    ★★★

    all i was thinking during the entire movie is who has friends like that :D

  • Stress - Portrait Of A Killer

    Stress - Portrait Of A Killer

    ★★★½

    who knew that stress can cause all this problems !