RSS feed for Gunawan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
A Copy of My Mind

A Copy of My Mind

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Forbidden Door

The Forbidden Door

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry