RSS feed for Gunawan
  • A Copy of My Mind

    A Copy of My Mind

    ★★½

    The lead's character building and chemistry is good but the political-thriller aspect is cheap and pathetic. The script is going nowhere and i just felt dull watching the final half of the film.

  • The Forbidden Door

    The Forbidden Door

    ★★★½

    The premise is interesting, the atmophere is great, and i like the pacing too. Unfortunately its just get messy through the end, just like any other Joko Anwar's film. Also so many plot hole that easy to spot, that's shouldn't exist.

    But I still really appreciated the works because it takes courage to make this kind film in Indonesia.

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★

    I just realized this is one of the most sophisticated blockbuster film i've ever seen. Beautifully shot, fantastic CGI, and well-paced.

    Thank God there is no human-villain toxicity in this film. Its all about showing how mysterious and dangerous the monsters are. Godzilla sure has script and acting problem, but still way better than typical blockbuster nowadays.

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★

    The first hour is so good. The rest is garbage-drama.

  • After Life

    After Life

    ★★★★★

    The premise its self is pure genius. Choose only one moment that will you carry throughout the eternity. Are kidding me? That is the next level of humanist thought provoking.

    Never seen a film that affect me so much from the beginning. After Life is exploring definitive moment of every character in a subtle and tender way. By the end, just like any Kore-Eda's films, its explode. Masterpiece.

  • Whisper of the Heart

    Whisper of the Heart

    ★★★½

    Another beautiful coming-of-age film from Ghibli. Less fantasy than the others and yet still feel so magical. The plot its a bit inconsistent but overall this is still a warm and lovely film.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★

    Loved the lore, the animation, and the music. Its just simple story about humans vs nature. Unfortunately i cant get emotionally invested in each character (except Yakuru).

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★★

    One of the most charming and relaxing Ghibli film's. Not much from the plot but every character is cute and funny. The animation is beautiful. Miyazaki really know the right materials to make an uplifting coming-of-age film. Oh and that last painting is gorgeous.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    Finally watching it on a big screen. Stunning experince. More beautiful, more crying. Just realize that Alexander Desplat's score is low-key, cold, and suit with every scene. I still think the ending is over-celebrate and less-stronger than what Greta build from the beginning. Maybe she just wanna stay with the books.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    So glad finally catch up this film. I have strange experience watching Shoplifters, i felt this is not just another Kore-Eda humanism-sentimentality drama. It has stronger impact than the others.

    Shoplifters seems quiet and slow but its deeply affecting in the end. Loved every framing and scene, beautiful scoring, and Sakura Ando is fantastic!! Maybe my favorite asian actress performance since Jeon Do-Yeon in Secret Sunshine.

  • Sunset Song

    Sunset Song

    ★★★★

    Beaufiful and poetic, in every way. My second Terence Davies experience after the incredible The Long Day Closes and im adore his filmmaking style already. He makes movies with heart.

    Unfortunately i dont quite like the third act plot, i was expecting something more but overall this is still very beautiful film, a close one to be a masterpiece. Need to mention Agyness Deyn's performance, she is brilliant!!

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★½


    "Inspiration unlocks the future. Technology will catch up."

    Probably my favorite Miyazaki's film. Not much from the palette but i cant believe an animation film can be so rich and mature like this. Its slow but evolving from scene after scene and deeply affecting in the end. The Wind Rises seems like very personal project from Miyazaki and we got the message, in a very poignant way.