• Little Women

  • 1917

  • The Irishman

  • Knives Out

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

  • Green Book

  • The Favourite

    ★★★

  • BlacKkKlansman

  • Sorry to Bother You

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

  • The Post

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

  • Thelma

    ★★★½

  • Logan Lucky

    ★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

  • The Big Sick

    ★★★

  • Why Him?

    ★★½

  • Assassin's Creed

    ★★★

  • Hidden Figures

  • Michael Moore in TrumpLand

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • The Girl on the Train

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Snowden

    ★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Sully

    ★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Nocturama

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • The Shallows

    ★★½

  • Elle

  • Personal Shopper

    ★★½

  • Paterson

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Café Society

    ★★★½

  • Lemonade

  • Captain America: Civil War

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Sausage Party

    ★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★

  • Becoming Zlatan

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • The Fundamentals of Caring

    ★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Chi-Raq

    ★★★

  • Creed

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★

  • Ronaldo

    ★★

  • Spectre

    ★★

  • Bridge of Spies

    ★★½

  • Here Even So

  • Pan