Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Becoming Zlatan

Becoming Zlatan

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Edit this entry  
08
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★½
Edit this entry