• PNYC: Portishead - Roseland New York

    PNYC: Portishead - Roseland New York

    Wish I could have been there. Unfortunately, I was only two y/o...

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★★★

    I laughed a lot

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★

    Don't think I'll ever leave the cinema completely unsatisfied after a Tarantino, but it's not like he's getting better. I should have lower expectations for the future if he continues.

  • Creed

    Creed

    ★★★★

    I don't care if we've seen this story before, no one ever told it like this.

  • Chi-Raq

    Chi-Raq

    ★★★★

    It had some downright weird moments, but the sheer passion and playfulness behind something so important and relevant as this made it a powerful experience. You can sense through your view that Spike is pissed, but he delivers his message in the most heartfelt possible way. Highly recommended.

  • Knight of Cups

    Knight of Cups

    ★★★½

    A good film, but mainly a great advertisement for suits. They can really be used for anything and be worn anywhere.

  • Irrational Man

    Irrational Man

    ★★★★

    One of the most entertaining Woody films I've seen in a long time. Great acting, exhilarating writing and beautiful looking, truly a fun experience.

  • World of Tomorrow

    World of Tomorrow

    ★★★

    error 404 hype not found

    I mean it's okay, but gees??

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★½

    Really picks up in the last three quarters or so, but I can't get over how fucking boring the first parts were. Sorkin being Sorkin doesn't help if not a single thing is interesting or worth caring for.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★

    The best Star Wars film thus far, great climax in this one.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★½

    Introduced me to some of the most memorable characters I've ever seen in a film a long time ago, and they never seem to age. Not a perfect film or anything, but it just clicks with me.

  • Black Mass

    Black Mass

    ★★½

    The least interesting mafia film I've seen in a long time. And sorry Adam Scott, but you will always be Ben Wyatt. So weird to see him in this.