Sort by

Henrique has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Simonal

Simonal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skin

Skin

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry