• Dogfriend

    ★★★★

  • A E I O U – A Quick Alphabet of Love

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Egúngún (Masquerade)

    ★★★★½

  • North Terminal

    ★★★★

  • Dune

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • The Tale of King Crab

    ★★★★

  • Sediments

    ★★★★

  • The Last Forest

    ★★★★

  • Alvorada

    ★★★½

  • Desire Machine: 60 Years of Teatro Oficina

    ★★★★½

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★★

  • Oracle

    ★★★★

  • Eu. Empresa

    ★★★★

  • Citadel

    ★★★½

  • Levantado do Chão

    ★★★★

  • Tripping with Nils Frahm

    ★★★½

  • Son of Sodom

    ★★★½

  • Democracy for $ale

    ★★★½

  • One Thousand and One Attempts to Be an Ocean

    ★★★★

  • Menarche

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Beginning

    ★★★★

  • The Human Voice

    ★★★½

  • There Will Be No More Night

    ★★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★½

  • Ladies, Gentlemen, and Everyone in Between

    ★★★★

  • Amor Fati

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • All the Dead Ones

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Farewell Amor

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • The Silence of Men

    ★★★½

  • If Only

    ★★★½

  • Villa Empain

    ★★★½

  • Home

    ★★★½

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Bare Necessity

    ★★★★

  • The Whistlers

    ★★★½

  • Indianara

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Two/One

    ★★

  • Ms Stern

    ★★★½

  • Let It Burn

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Talking About Trees

    ★★★★½

  • Have Fun in Pyongyang

    ★★★

  • Waiting for the Carnival

    ★★★½

  • Marighella

    ★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★½

  • Searching Eva

    ★★★½

  • Landless

    ★★★½

  • Mr. Jones

    ★★★½

  • Selfie

    ★★★½

  • It has to be lived once and dreamed twice

    ★★★½

  • Your Turn

    ★★★½

  • Buoyancy

    ★★★½

  • System Crasher

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • The Edge of Democracy

    ★★★★