Sort by

Henry has logged 81 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pleasure

Pleasure

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
04
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Lose Weight in 4 Easy Steps!

How to Lose Weight in 4 Easy Steps!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Random Stop

Random Stop

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Mouse

Mouse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry