Sort by

Henry has logged 321 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wings

Wings

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry