RSS feed for henry

henry has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
30
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Boyfriend Game

The Boyfriend Game

2015
×
Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Edit this entry  
24
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Making of Not Alone in Here

The Making of Not Alone in Here

2020
×
Edit this entry  
21
Not Alone in Here

Not Alone in Here

2020
×
Edit this entry  
16
VFW

VFW

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
12
Stabbing at Leia's

Stabbing at Leia's

2007
×
Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
When Will It All End

When Will It All End

2020
×
Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Quiz

Quiz

2020
×
Edit this entry  
20
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Love

Love

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Shadowed

Shadowed

2020
×
Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
½
Edit this entry  
26
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
One Day in September

One Day in September

1999
×
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry