• The Woman in the Window

    ★★★½

  • Things Heard & Seen

    ★★½

  • The Call

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★

  • The Scary House

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • #Alive

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★★

  • Dangerous Lies

    ★★

  • Fatal Journey

    ★★★★

  • The Occupant

    ★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Lost Girls

  • The Living Dead

    ★★★★★

  • Fractured

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Variações: Guardian Angel

  • The Divine Fury

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Secret Obsession

    ★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Rim of the World

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • The Silence

    ★½

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Bird Box

    ★★★★

  • The Photographer of Mauthausen

    ★★★½

  • Venom

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • When Angels Sleep

    ★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★★½

  • Boy Erased

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • How It Ends

    ★★

  • Cam

    ★★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★½

  • Set It Up

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Dear Ex

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • When We First Met

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Your Black Friend

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★½

  • Fifty Shades Freed

    ★★★

  • Maze Runner: The Death Cure

    ★★★

  • Black Mirror: Black Museum

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Black Mirror: Crocodile

  • Black Mirror: USS Callister