Herb has logged 144 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reaptown

Reaptown

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
05
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starfish

Starfish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death by 1000 Cuts

Death by 1000 Cuts

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
#Alive

#Alive

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Now I'll Tell

Now I'll Tell

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Camp 7

Love Camp 7

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Millie

Millie

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hypocrites

Hypocrites

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Creation of the Humanoids

The Creation of the Humanoids

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bridge Curse

The Bridge Curse

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wretched

The Wretched

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry