guilherme has logged 393 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Wolf at the Door

A Wolf at the Door

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wanderlust

Wanderlust

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry