Sort by

guilherme has logged 329 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1985

1985

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry