Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Gospel: Christ Alone

American Gospel: Christ Alone

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Don Juan or If Don Juan Were a Woman

Don Juan or If Don Juan Were a Woman

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoes

Shoes

1916
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Devotion

Devotion

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Road to Morocco

Road to Morocco

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Church

Mr. Church

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holy Expectations

Holy Expectations

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Players Club

The Players Club

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry