Aja has written 29 reviews for films during 2020.

  • Get on the Bus

    Get on the Bus

    ★★★★

    While this is very much a "[insert specific group of people] who come from different walks of life partaking a journey together" kind of film, it does what its intended to do in inviting the viewer to journey through their thoughts and actions. The good thing is that some of the discussions in the film still hold up even now, which isn't always found in every film of its kind.

  • Lock Your Girls In

    Lock Your Girls In

    ★★★½

    Pretty funny for its time. Some of the comedy is a bit slapstick based (no pun intended, sorry Fawzia!). The pacing can seem a bit slow in some parts, which explains how it's almost 4 hours. However, if you don't cringe in some parts with how the father disciplines his daughters sometimes, it's not that bad of a film. Much of the comedy is seen not only through what they say, but their personalities are very enjoyable to watch onscreen and even relatable (especially Soso!).

  • Lu Over the Wall

    Lu Over the Wall

    ★★★★

    An entertaining film with some familiar tropes, but it has some interesting takes on merpeople lore. Very enjoyable for anyone who loves some goofy antics and friendship & family stories.

  • American Gospel: Christ Alone

    American Gospel: Christ Alone

    ★★

    First of all, as a Christian, I do appreciate the exploration of critiquing the prosperity gospel popularized in television & books. It is not a sensible gospel to live by as if being healthy and wealthy is the only way you know God favors you when the Bible says differently in various circumstances.

    However, as a Christian who is not evangelical (with mainline & historically Black Protestant backgrounds), there's a lot of weaknesses in this film theologically, thematically, and just for film…

  • Don Juan or If Don Juan Were a Woman

    Don Juan or If Don Juan Were a Woman

    ★★

    Truly a hot mess of a film. I still don't know what Jeanne really wants, not even from her cousin-priest.

  • Day of Wrath

    Day of Wrath

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Fascinating. Nothing less I would expect from Dreyer, honestly.

    I've come to a point that my brand of faith based films are either hopeful or dreary but always complex. Dreyer really delivers the latter to where I can enjoy this brand of mine.

    It's also interesting that this time, there's actual witches in this one rather than just a false accusation alone. It adds on to the truly haunting supernatural atmosphere of the film all the characters feel due to…

  • The Nun's Story

    The Nun's Story

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Me: Thus saith the Lord: take a chill pill.

    Gabrielle/Sister Luke: //looks around, hesitant to speak during the Grand Silence but is disturbed by my presence coming out of nowhere// Who are you?

    Me: I'm you but as a non-monastic Protestant layperson with less theological insecurities from my teenage years.

    This film...I did not expect to relate so hard to this character. This whole movie is basically Christianity if it were based on works rather than grace through faith to…

  • Black Narcissus

    Black Narcissus

    ★★★★★

    Still as good as the first couple of times I've seen it. Something about religious/spiritual characters in a setting that challenges them, especially mentally & spiritually really attract me (though I'm a practicing Christian myself). The plot's build up, the costumes, the themes, everything in this movie reminds me of the literature we were all forced to read in high school except now as an adult it's actually enjoyable.

    I've watched Deborah Kerr in a few other movies, especially in Quo…

  • Blackfish

    Blackfish

    ★★★★

    A very sobering documentary on captive orcas. I find them so fascinating, yet the cost of how people got fascinated with them is too great to keep them for entertainment.

  • Devotion

    Devotion

    ★★★

    Emily! It's me, Charlotte! I'm home now!
    I'm soo-oo-oo cold! Lemme come through the door now!

  • Kiss Me Kate

    Kiss Me Kate

    ★★★

    I was already familiar with Shakespeare's The Taming of the Shrew from a production featuring Richard Burton & Elizabeth Taylor because a friend of mine was watching for her class on Shakespeare, so I knew what to expect. On top of that, I remembered seeing a commercial for this specific film some months before while I was on break in school, which did include the absolutely cringy spanking scene.

    Though this screenplay was written by a woman, the sexism is still…

  • Mommie Dearest

    Mommie Dearest

    ★★★

    I knew the jokes from the film, but whew...that was quite a ride. Though I watched this with commercials, it did feel a little too long.

    Otherwise, it was interesting to watch. I do remember enjoying Crawford's performances in Mildred Pierce and Whatever Happened to Baby Jane?, so to see her in a different light by one of her own children was a surprise. At least, enough to know that Christina's view of her made her to be too good…