Sort by

Hot Take Nick has logged 31 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elena Undone

Elena Undone

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aziz Ansari: Nightclub Comedian

Aziz Ansari: Nightclub Comedian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Am I Ok?

Am I Ok?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dual

Dual

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When You Finish Saving The World

When You Finish Saving The World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
Read the review Edit this entry