RSS feed for Herrvonspeck

Herrvonspeck has logged 85 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
National Security

National Security

2003
×
Edit this entry  
11
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Splice

Splice

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Elektra

Elektra

2005
×
★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Oceans

Oceans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
★★
Edit this entry  
09
All About Steve

All About Steve

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
15
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Friendship!

Friendship!

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Case 39

Case 39

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★
Edit this entry  
29
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gamer

Gamer

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
9

9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
07
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★
Edit this entry  
15
Jumper

Jumper

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry