2011

Herrvonspeck Herrvonspeck’s year in review

Herrvonspeck’s highest rated films

  • Mary and Max

    ★★★★½

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Serengeti

    ★★★★

  • Rango

    ★★★★

  • The Road

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★½

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★½

  • TRON: Legacy

    ★★★½

  • True Grit

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 91 Films watched
  • 7.6 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Tangled

Jan 2

Last Film

The Lion King 1½

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Action
36 films
Drama
31 films
Adventure
30 films
Sci Fi
29 films
Thriller
28 films
Comedy
28 films
Fantasy
19 films
Family
14 films
Mystery
11 films
Crime
11 films
USA
71 films
Germany
12 films
UK
9 films
Australia
5 films
Canada
4 films
Sweden
3 films
Denmark
2 films
Japan
2 films
France
2 films
Spain
1 film
English
82 films
German
13 films
Spanish
12 films
French
11 films
Japanese
5 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Swedish
4 films
Chinese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

City Lights
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Dragonball Evolution
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

The Social Network
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Heart of Jenin

Films watched in 2011

  • The Lion King 1½
  • The Lion King 2: Simba's Pride
  • The Time Machine
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • And Now for Something Completely Different
  • City Lights
  • The Inbetweeners Movie
  • Zookeeper
  • Something Borrowed
  • The War of the Roses
  • The Hangover Part II
  • Source Code
  • Serengeti
  • Cars 2
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Bedtime Stories
  • Dagon
  • How to Train Your Dragon
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Super 8
  • Green Lantern
  • The Devil's Advocate
  • Donnie Darko
  • The Edge
  • My Führer
  • From Dusk Till Dawn
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Battle: Los Angeles
  • Attack the Block
  • The Towering Inferno
  • Paul
  • Troll Hunter
  • Hall Pass
  • True Lies
  • Mary and Max
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • The Road
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Rango
  • Do Fish Do It?
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Push
  • My Super Ex-Girlfriend
  • TEKKEN
  • Love Wrecked
  • Sucker Punch
  • The Butterfly Effect 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Gravity
  • Dragonball Evolution
  • Stargate
  • I Am Number Four
  • X-Men: First Class
  • Thor
  • Red Riding Hood
  • Monsters
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie
  • The Sorcerer's Apprentice
  • The Social Network
  • Resident Evil: Afterlife
  • The A-Team
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Going the Distance
  • Hard Candy
  • Killers
  • Gulliver's Travels
  • True Grit
  • Nineteen Eighty-Four
  • Disgrace
  • Summer Wars
  • A Clockwork Orange
  • Skyline
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • The Heart of Jenin
  • The Girl Who Played with Fire
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Ben 10 - Alien Swarm
  • Year One
  • Nacho Libre
  • TRON: Legacy
  • Tron
  • Fleisch ist mein Gemüse
  • The Green Hornet
  • The Nightmare Before Christmas
  • Tangled

Highly rated films Herrvonspeck missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • The Turin Horse
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • Oslo, August 31st
  • Once Upon a Time in Anatolia

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more