2012

Herrvonspeck Herrvonspeck’s year in review

Herrvonspeck’s highest rated films

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Moon Conspiracy

    ★★★★½

  • Hugo

    ★★★★½

  • Indie Game: The Movie

    ★★★★½

  • Whip It

    ★★★★½

  • Into the Wild

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Iron Sky

    ★★★★

  • Chronicle

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Starbuck

    ★★★★

  • 50/50

    ★★★★

  • Carnage

    ★★★★

  • Sons of Norway

    ★★★★

  • Perfect Sense

    ★★★★

  • The Muppets

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 183 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

The Punch Bowl

Jan 1

Last Film

The Amazing Spider-Man

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
81 films
Comedy
77 films
Sci Fi
41 films
Thriller
40 films
Action
34 films
Adventure
32 films
Horror
25 films
Romance
20 films
Fantasy
19 films
Crime
19 films
USA
116 films
Germany
41 films
UK
32 films
France
17 films
Canada
12 films
Spain
5 films
Austria
5 films
Australia
4 films
Denmark
4 films
Sweden
4 films
English
151 films
German
35 films
French
19 films
Spanish
10 films
Russian
8 films
Italian
7 films
Danish
5 films
Japanese
3 films
Hungarian
3 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Stan Helsing
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Das Leben ist zu lang

Films watched in 2012

  • The Amazing Spider-Man
  • Decay
  • Cosmopolis
  • Wreck-It Ralph
  • Tucker and Dale vs Evil
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • This Is Spinal Tap
  • 50/50
  • The Secret of Kells
  • The Woman in Black
  • The Lost Boys
  • Sons of Norway
  • 30 Minutes or Less
  • Blindness
  • Cloud Atlas
  • Chasing Amy
  • Hotel Transylvania
  • Measuring the World
  • Shadow of the Vampire
  • Black Death
  • Nosferatu
  • Black Sheep
  • Devil
  • Wag the Dog
  • Doctor Who
  • Step Up
  • Looper
  • Apollo 18
  • Sex & Drugs & Rock & Roll
  • The Intouchables
  • Turkish for Beginners
  • Hysteria
  • Moon Conspiracy
  • Taxidermia
  • Get Him to the Greek
  • Starbuck
  • Black Swan
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Mist
  • Resident Evil: Extinction
  • 28 Weeks Later
  • Secret Window
  • The Ninth Gate
  • Interview with the Vampire
  • One-Eyed Monster
  • Jonas
  • Chronicle
  • Wrath of the Titans
  • Stalker
  • Stan Helsing
  • Daybreakers
  • Prometheus
  • Food, Inc.
  • Alien Arsenal
  • Vincent Wants to Sea
  • Offroad
  • 2001: A Space Odyssey
  • Carnage
  • The Book of Eli
  • Milk
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Cave of Forgotten Dreams
  • The Dark Knight Rises
  • Sleepers
  • Das Boot
  • Simple Simon
  • Aufschneider
  • Born of Hope
  • The Independent
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Last Unicorn
  • The Kaiser's Lackey
  • Bambi
  • Fantasia
  • Half Nelson
  • A Fish Called Wanda
  • Toast
  • Quantum Apocalypse
  • New Kids Nitro
  • Kehraus
  • Clerks
  • Das Leben ist zu lang
  • The Experiment
  • Captain Horatio Hornblower R.N.
  • Green Lantern: First Flight
  • War, Inc.
  • Napoleon Dynamite
  • Lorenzo's Oil
  • The Ides of March
  • Boogie Nights
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Fashion Victims
  • Perfect Sense
  • Eine Insel namens Udo
  • Metropia
  • Indie Game: The Movie
  • Juno
  • Welcome to the Sticks
  • World on a Wire
  • Dark Shadows
  • This Must Be the Place
  • Stranger Than Fiction
  • All Good Things
  • Whip It
  • RockNRolla
  • Silent Running
  • Horst Schlämmer - Isch kandidiere!
  • BURN·E
  • The Man Who Wasn't There
  • Contagion
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Rushmore
  • Jackie Brown
  • Tower Heist
  • The Fountain
  • The Machinist
  • Moonrise Kingdom
  • Goldene Zeiten
  • Crank
  • Christine
  • The Call of Cthulhu
  • Little Miss Sunshine
  • Hell
  • Transformers: Dark of the Moon
  • The Avengers
  • In China They Eat Dogs
  • Fright Night
  • The Colour Out of Space
  • Into the Wild
  • The Secret World of Arrietty
  • Grave Decisions
  • The Royal Tenenbaums
  • One Day
  • New Year's Eve
  • Amélie
  • Real Steel
  • Burn After Reading
  • Adam's Apples
  • Memento
  • Iron Sky
  • Detroit Rock City
  • High Fidelity
  • Dark Star
  • No Strings Attached
  • Ödipussi
  • Middle Men
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Pappa ante Portas
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Hanna
  • The Hunger Games
  • Headhunters
  • Ben X
  • John Carter
  • Natural Born Killers
  • Fanboys
  • The Change-Up
  • Mr. Nobody
  • Carriers
  • Ed Wood
  • War Horse
  • Watership Down
  • Hugo
  • The Three Musketeers
  • Brazil
  • He's Just Not That Into You
  • The Rainmaker
  • Die Partei
  • Get Smart's Bruce and Lloyd Out of Control
  • In Time
  • The Muppets
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Waltz with Bashir
  • Dune
  • Drive
  • Horrible Bosses
  • 127 Hours
  • The Smurfs
  • Kooky
  • Super
  • Captain America: The First Avenger
  • Love & Other Drugs
  • The Punch Bowl

Highly rated films Herrvonspeck missed

  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Wolf Children
  • McCullin

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more