2013

Herrvonspeck Herrvonspeck’s year in review

Herrvonspeck’s highest rated films

  • The World's End

    ★★★★½

  • ParaNorman

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • Rubber

    ★★★★½

  • The Congress

    ★★★★

  • Fraktus - Das letzte Kapitel der Musikgeschichte

    ★★★★

  • The Imposter

    ★★★★

  • The Lords of Salem

    ★★★★

  • Sightseers

    ★★★★

  • Frankenweenie

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Bone Man

    ★★★★

  • Son of Rambow

    ★★★★

  • Silentium

    ★★★★

  • India

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Eddie: The Sleepwalking Cannibal

Jan 3

Last Film

The World's End

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
56 films
Drama
38 films
Action
21 films
Sci Fi
21 films
Thriller
19 films
Adventure
18 films
Fantasy
17 films
Horror
16 films
Crime
14 films
Romance
11 films
USA
67 films
UK
17 films
Germany
7 films
France
6 films
Canada
6 films
Austria
5 films
Japan
3 films
Sweden
2 films
Malta
1 film
English
87 films
German
12 films
French
8 films
Japanese
4 films
Spanish
4 films
Russian
4 films
Swedish
3 films
Chinese
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Born in Absurdistan

Films watched in 2013

  • The World's End
  • Thanks for Sharing
  • Son of Rambow
  • Iron Man 3
  • Forbidden Planet
  • Death at a Funeral
  • Kick-Ass 2
  • The Congress
  • Wrong
  • Rubber
  • Punch-Drunk Love
  • Another Earth
  • Carrie
  • Elysium
  • RED
  • Battlefield Earth
  • Rabbit Without Ears 2
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • The Wolverine
  • Gantz: Perfect Answer
  • Jack the Giant Slayer
  • Beautiful Creatures
  • This Is 40
  • The Hebrew Hammer
  • Oblivion
  • Seven Psychopaths
  • Love
  • Hick
  • The Lords of Salem
  • How to Lose Friends & Alienate People
  • Silver Linings Playbook
  • Born in Absurdistan
  • The Imposter
  • The Other Guys
  • Beastly
  • Easy A
  • John Dies at the End
  • World War Z
  • Sightseers
  • Les Misérables
  • India
  • Garden State
  • Fraktus - Das letzte Kapitel der Musikgeschichte
  • Frankenweenie
  • Berberian Sound Studio
  • Primer
  • Your Highness
  • Evil Dead II
  • Star Trek Into Darkness
  • Our Idiot Brother
  • (500) Days of Summer
  • Children Who Chase Lost Voices
  • Silent Hill: Revelation 3D
  • Die Abfahrer
  • The Evil Dead
  • Silentium
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Ratatouille
  • Ruby Red
  • Guns, Girls and Gambling
  • Tamara Drewe
  • The Dictator
  • Fantastic Planet
  • Warm Bodies
  • Imaginaerum
  • Grabbers
  • Grave of the Fireflies
  • Oz the Great and Powerful
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Brave
  • Come, Sweet Death
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Blow
  • The Campaign
  • Cockneys vs Zombies
  • The Sitter
  • The Pirate Bay: Away from Keyboard
  • The Rum Diary
  • Four Rooms
  • The Bone Man
  • Young Adult
  • Django Unchained
  • Reservoir Dogs
  • The Quiet Earth
  • Arschkalt
  • ParaNorman
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Fargo
  • Snow White and the Huntsman
  • The Rocker
  • Total Recall
  • The Bourne Legacy
  • Cop Out
  • The Kids Are All Right
  • Minecraft: The Story of Mojang
  • Life of Pi
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Cabin in the Woods
  • A Fantastic Fear of Everything
  • Eddie: The Sleepwalking Cannibal

Highly rated films Herrvonspeck missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • 12 Years a Slave
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more