Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
After We Collided

After We Collided

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★½
Edit this entry  
20
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes - At Home Holiday Special

Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes - At Home Holiday Special

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry