Sort by

Tim has logged 284 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonders of the Sea

Wonders of the Sea

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hideous!

Hideous!

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Puppet Master 5: The Final Chapter

Puppet Master 5: The Final Chapter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Robot Wars

Robot Wars

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrunken Heads

Shrunken Heads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Put Your Devil Into My Hell

Put Your Devil Into My Hell

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beach Babes from Beyond

Beach Babes from Beyond

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint

Saint

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Puppet Master 4

Puppet Master 4

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inflatable Sex Doll of the Wastelands

Inflatable Sex Doll of the Wastelands

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Voyeur

Voyeur

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scared Stiff

Scared Stiff

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vice Academy Part 2

Vice Academy Part 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry