RSS feed for hexyourex
  • When Angels Sleep

    When Angels Sleep

    ★★

    Meh.

  • Delivered

    Delivered

    ★★

    Predictable, and they should have explored the racist subtext because that was a missed opportunity. I don't want to give this score because it seems too high for the installment, but I am sucker for pregnancy themes in horror.

  • Pooka Lives!

    Pooka Lives!

    That was truly cringe-worthy.

  • Gaslight

    Gaslight

    ★★★★

    Good for her.

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★½

    This was depressing, uncomfortable, outrageous... it may seem like an average movie inspired by the Hollywood industry scandals, casting couch tradition and toxic masculinity. But it actually manages to be a sad account of what is like being an invisible woman working in a practically all-male industry and portrays how executives mistreat their assistants, how their voices are unheard. Interesting piece and interesting point of view.

    I just want to hug Jodie Comer. It's an amazing actress.

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★½

    Al principio es una copia (más que un homenaje o una inspiración) bastante descarada y algo desacertada en la ejecución. Pero el final me ha gustado.

  • 1BR

    1BR

    Get Out meets The Invitation. But in a bad way.

  • Antiviral

    Antiviral

    ★★★

    Un episodio de Black Mirror bien hecho en el que se nota mucho la influencia de papi Cronenberg. El comentario social está guay, pero se me ha hecho un poco lenta en algunos momentos.

  • The Motive

    The Motive

    ★★★½

    A mí me ha gustado mucho, la elección del protagonista es sublime. El ritmo de la peli y lo "meta" que es me ha atrapado mucho. El cine español sigue teniendo perlitas.

  • Zombi Child

    Zombi Child

    ★★★

    I didn't know much of the voodoo world, and I enjoyed to learn about it. But the film felt unnecessary slow at times. Overall, nice watch.

  • After Midnight

    After Midnight

    ★★½

    Pues la verdad es que no sé qué pensar. Pero me ha gustado todo lo relativo a la relación de los protagonistas.

  • The Occupant

    The Occupant

    ★★★

    Me ha puesto nerviosísima y además este actor incluso en comedias me ha dado siempre un mal rollo instintivo. Eso sí, la peli está bien.