• The Northman

    ★★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★★★

  • Fresh

    ★★★½

  • The House

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Muppets Haunted Mansion

    ★★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Midnight Mass

  • Squid Game

  • Halloween Kills

    ★★

  • Dune

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • Fear Street: 1666

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Chaos Walking

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • There Is No

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • OPAL

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Rūrangi

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Last and First Men

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • The Night House

    ★½

  • Zola

    ★★★★½

  • Dinner in America

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Amulet

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★★