Sort by

cat has logged 44 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Saigon

Miss Saigon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spring Interlude

Spring Interlude

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
M.C. Escher: Journey to Infinity

M.C. Escher: Journey to Infinity

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Animals

Animals

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry