• To All the Boys: Always and Forever

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • First Cow

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

  • Thor: Ragnarok

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★½

  • The Theory of Everything

  • What We Do in the Shadows

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Robot & Frank

  • Fast Five

  • Tangled

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★½

  • Stardust

  • Dhoom 2

  • Shall We Dance?

    ★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

  • Armageddon

    ★½

  • Good Will Hunting

  • The Firm

    ★★½

  • A League of Their Own

    ★★★★

  • Like Water for Chocolate

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Matador

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Keoma

  • On the Comet

  • Violence at Noon

    ★★

  • Le Bonheur

    ★★★★★

  • Lemonade Joe

  • That Man from Rio

  • The Umbrellas of Cherbourg

  • Yesterday, Today and Tomorrow

  • Contempt

  • Winter Light

  • The Man Who Shot Liberty Valance

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • The Magnificent Seven

  • La Dolce Vita

  • Anatomy of a Murder

  • Hiroshima Mon Amour

  • The 400 Blows

  • The Music Room

  • Mon Oncle

  • Teenage Doll

  • The Seventh Seal

  • Crazed Fruit

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★

  • Pather Panchali

  • La Pointe-Courte

  • Godzilla

  • Them!

  • Kiss Me Kate

    ★★★½

  • Tokyo Story

  • Summer with Monika

    ★★★½

  • Rashomon

  • Bitter Rice

  • Kind Hearts and Coronets

  • I Remember Mama

  • Shoeshine

  • Rome, Open City