Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Honeymoon With My Mother

Honeymoon With My Mother

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Through My Window

Through My Window

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
303

303

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elite Short Stories: Phillipe Caye Felipe

Elite Short Stories: Phillipe Caye Felipe

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cover

The Cover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zalamero

Zalamero

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seagull

The Seagull

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry