Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Roh

Roh

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Science of Fictions

The Science of Fictions

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Failan

Failan

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunflower

Sunflower

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice in Earnestland

Alice in Earnestland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Helpless

Helpless

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tiger

The Tiger

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Sense

Perfect Sense

2016
×
Edit this entry