• Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★½

    Lust awakens the desire to possess. And that awakens the intent to murder.

    Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring tells the life of a Buddhist monk who is divided into several phases of life which in this film are analogous to seasons. Each phase has deep meaning for me, even though I don’t understand Buddhism.

  • Night on Earth

    Night on Earth

    ★★★★

    i have a crush on 90s winona ryder 😍

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★

    4/5 untuk keseluruhannya
    3/5 untuk tiga episode pertama karena bagi gw membosankan

  • Yuni

    Yuni

    ★★★★½

    selamat hari emansipasi wanita💜

  • Life, and Nothing More...

    Life, and Nothing More...

    ★★★★½

    found nothing

  • Schindler's List

    Schindler's List

    ★★★★★

    Whoever saves one life, saves the world entire.

    Holocaust-themed films are always interesting to watch, one of which is Schindler's List, and I think this film is indeed very good. The Holocaust is one of the biggest genocides that has ever occurred. More than 6 million Jews were killed brutally by Nazi Germany under the leadership of Adolf Hitler. With a duration of more than 3 hours, this film is so emotional, scary and tearful. 

    I’m very satisfied to see…

  • Into the Wild

    Into the Wild

    ★★★★

    Looking for freedom by living into the wild is literally true happiness.

  • Gie

    Gie

    ★★★★

    Sebelum nonton film ini, alangkah baiknya baca buku Catatan Seorang Demonstran dulu

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    🎶She wore blue velvet, bluer than velvet was the night🎶
    The soundtrack is still ringing in my ears.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    Obsesinya Mima menjadi seorang aktris benar-benar PERFECT.
    Dulu enggak tau kalo film ini yang jadi inspirasi Darren Aronofsky membuat Black Swan. Rewatch karna pengen memperhatikan detail-detail kesamaan antara Perfect Blue dan Black Swan. For me, both are perfect. But, I prefer Perfect Blue. Rasanya ilusi yang dihadirkan dalam Perfect Blue benar-benar nyata.

  • Aruna & Her Palate

    Aruna & Her Palate

    ★★★½

    Filmnya bikin yang nonton lapar

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    boring as fuck😳