Hibiscus has logged 974 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★½
Edit this entry  
31
Wu-Tang Clan: Live at Montreux

Wu-Tang Clan: Live at Montreux

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Hometown in Heart

A Hometown in Heart

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Regarding the Case of Joan of Arc

Regarding the Case of Joan of Arc

2018
×
Edit this entry  
30
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bully

Bully

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
The Ninja Squad

The Ninja Squad

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ambré

Ambré

2017
×
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Cry Me a River

Cry Me a River

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Smog Journeys

Smog Journeys

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Screen Test: Edie Sedgwick

Screen Test: Edie Sedgwick

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Love of Kemeko

Love of Kemeko

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
Fly

Fly

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drill

Drill

1983
×
★★½
Edit this entry  
28
Komik

Komik

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kan du vissla Johanna?

Kan du vissla Johanna?

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
One Perfect Day

One Perfect Day

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tomten : En vintersaga av Gösta Roosling

Tomten : En vintersaga av Gösta Roosling

1941
×
★★★½
Edit this entry  
24
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★½
Edit this entry  
24
Girls on Top

Girls on Top

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kick the World

Kick the World

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
How to Operate a Polaroid Camera

How to Operate a Polaroid Camera

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Feelings

Feelings

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Moon Young

Moon Young

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Girl in the Picture

The Girl in the Picture

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Remembrance

Remembrance

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Confession

Confession

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Story of Tobacco

A Story of Tobacco

1926
×
★★★½
Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Queen Is Dead

The Queen Is Dead

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
When Lynch Met Lucas

When Lynch Met Lucas

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Meditation Creativity Peace

Meditation Creativity Peace

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★½
Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★
Read the review Edit this entry