Hibiscus has logged 88 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midori

Midori

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Rocky VI

Rocky VI

1986
×
★½
Edit this entry  
29
Jonathan Ross Presents for One Week Only: Aki Kaurismaki

Jonathan Ross Presents for One Week Only: Aki Kaurismaki

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackson Pollock 51

Jackson Pollock 51

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gradiva

Gradiva

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hymn to Merde

Hymn to Merde

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mondo Trasho

Mondo Trasho

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
One

One

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

1966
×
★★
Edit this entry  
23
Oh Yoko!

Oh Yoko!

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Infinity Baby

Infinity Baby

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
21
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
20
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★
Edit this entry  
20
The Benaki Museum

The Benaki Museum

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
No One Will Play with Me

No One Will Play with Me

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

1967
×
★★½
Edit this entry  
19
La Bohème

La Bohème

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seed

Seed

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
00:08

00:08

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
In Motion

In Motion

2016
×
Edit this entry  
17
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Smile

The Smile

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
½
Edit this entry  
15
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
★★★½
Edit this entry