Hibiscus has logged 676 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
New Yuck

New Yuck

2019
×
Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Key

Key

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
Utskor: Either/Or

Utskor: Either/Or

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
My Tears Are Dry

My Tears Are Dry

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Chutes de Tranches

Chutes de Tranches

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sara

Sara

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Keep That Dream Burning

Keep That Dream Burning

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shaolin Drunkard

Shaolin Drunkard

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dance of the Drunk Mantis

Dance of the Drunk Mantis

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Deadly Silver Spear

The Deadly Silver Spear

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ozu & Noda

Ozu & Noda

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lonesome Cowboys

Lonesome Cowboys

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After Warhol

After Warhol

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★
Edit this entry  
10
A Touch

A Touch

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portraits

Portraits

1972
×
★★½
Edit this entry  
09
Illuminated Texts

Illuminated Texts

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Variations

Variations

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beatles Electroniques

Beatles Electroniques

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lake Placid '80

Lake Placid '80

1980
×
★★
Edit this entry  
08
Butterfly

Butterfly

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shaolin Chief Cook

The Shaolin Chief Cook

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nubes

Nubes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
India-Nepal

India-Nepal

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gaudi Killed by a Tram

Gaudi Killed by a Tram

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Un paseo

Un paseo

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Edit this entry  
02
The Enclosed Valley

The Enclosed Valley

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fog Line

Fog Line

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coda I + Coda II

Coda I + Coda II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Trumpit

Trumpit

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
Man Is in Pain

Man Is in Pain

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Big Sur

Big Sur

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
San Francisco

San Francisco

1968
×
★★★½
Edit this entry