Hibiscus has logged 66 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Caught the Ferry

They Caught the Ferry

1948
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kino-Pravda No. 2

Kino-Pravda No. 2

1922
×
Edit this entry  
30
Help Me, Eros

Help Me, Eros

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Face

Face

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Osmanthus Alley

Osmanthus Alley

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Roi Soleil

Roi Soleil

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Cuba Libre

Cuba Libre

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Atlètic Club Banyoles

Atlètic Club Banyoles

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Single Belief

Single Belief

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ghost Tropic

Ghost Tropic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Deadly Strike

Deadly Strike

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Halt

The Halt

2019
×
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
For the Money

For the Money

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alice

Alice

1988
×
★★½
Edit this entry  
17
Pinball

Pinball

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
15
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Old Place

The Old Place

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Niandra

Niandra

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Jobs? Never!!

Jobs? Never!!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Queen Is Dead

The Queen Is Dead

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Baal

Baal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rage

Rage

2014
×
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
½
Edit this entry  
09
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Dream is a Life Lived and Lost

A Dream is a Life Lived and Lost

2017
×
Edit this entry  
08
Ants

Ants

2006
×
★★★★
Edit this entry