Sort by

Hibiscus has logged 20 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Renaldo and Clara

Renaldo and Clara

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bob Dylan: Hard Rain

Bob Dylan: Hard Rain

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Magueyes

Magueyes

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inca Light

Inca Light

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le jeune cinéma : Godard et ses émules

Le jeune cinéma : Godard et ses émules

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★
Edit this entry  
06
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry