2019

Higgins Higgins’s year in review

Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Hale County This Morning, This Evening

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 204 Films watched
  • 17 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

Marriage Story

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Midsommar

twice

Toy Story 4

twice

Last Film

Bombshell

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
88 films
Comedy
70 films
Thriller
53 films
Adventure
37 films
Horror
37 films
Action
34 films
Sci Fi
31 films
Crime
27 films
Fantasy
24 films
Mystery
24 films
USA
179 films
UK
36 films
Canada
17 films
Germany
6 films
China
5 films
Sweden
5 films
France
4 films
Australia
3 films
Japan
3 films
Denmark
2 films
English
200 films
Spanish
17 films
French
12 films
Russian
11 films
Italian
10 films
German
8 films
Japanese
5 films
Swedish
5 films
Arabic
3 films
Indonesian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Higgins’s most liked review

The Old Man & the Gun

★★★★½

David Lowery is changing the game while still working within its parameters.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Hot Zone
Average weighted rating:

3.3

Films Higgins watched in 2019

  • Bombshell
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Marriage Story
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Die Hard
  • A Christmas Story
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Klaus
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Joker
  • Frozen II
  • 6 Underground
  • Drive
  • Marriage Story
  • The Report
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Irishman
  • Knives Out
  • The Angry Birds Movie 2
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Ready or Not
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Charlie's Angels
  • Lady and the Tramp
  • Fire in Paradise
  • Tell Me Who I Am
  • A Bad Moms Christmas
  • Watchmen
  • The Lighthouse
  • Aladdin
  • The Laundromat
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Wounds
  • Zombieland: Double Tap
  • Little Monsters
  • The Addams Family
  • Memory: The Origins of Alien
  • In the Tall Grass
  • School Spirit
  • Pure
  • Abominable
  • Child's Play
  • Good Boys
  • Rust Creek
  • Men in Black: International
  • Hustlers
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • It Chapter Two
  • The Dead Don't Die
  • Late Night
  • Eddie the Eagle
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • The Mule
  • Climax
  • Blinded by the Light
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Her Smell
  • Five Feet Apart
  • Rocketman
  • Brightburn
  • Black Christmas
  • Anna and the Apocalypse
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Hellboy
  • Captive State
  • The Dead Zone
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Tangerine
  • Who Killed Garrett Phillips?
  • The Silence
  • Hail Satan?
  • Dumbo
  • Missing Link
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Crawl
  • Culture Shock
  • Murder Mystery
  • Spider-Man: Far from Home
  • Yesterday
  • High Life
  • Midsommar
  • Midsommar
  • Flesh & Blood
  • Deadwood: The Movie
  • Fast Color
  • Toy Story 4
  • I Am Mother
  • Holmes & Watson
  • Toy Story 4
  • Dragged Across Concrete
  • The Secret Life of Pets 2
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • The Hot Zone
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Chernobyl
  • Isn't It Romantic
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Wine Country
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Happy Death Day 2U
  • All That We Destroy
  • I'm Just F*cking with You
  • Fighting with My Family
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Long Shot
  • Uncle Drew
  • Unicorn Store
  • Under the Skin
  • Avengers: Endgame
  • Barton Fink
  • The Silence of the Lambs
  • The Blair Witch Project
  • Scream
  • Edward Scissorhands
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Titanic
  • Se7en
  • Trainspotting
  • Groundhog Day
  • mid90s
  • The Dark Tower
  • Destroyer
  • Room 237
  • Road House
  • Suburbicon
  • The Legend of Cocaine Island
  • Pet Sematary
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • The Highwaymen
  • Behind the Curve
  • Thunder Road
  • Operation Finale
  • The Dirt
  • Us
  • Us
  • The Front Runner
  • At Eternity's Gate
  • Galveston
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Galveston
  • Captain Marvel
  • Instant Family
  • Alita: Battle Angel
  • Shoplifters
  • Ralph Breaks the Internet
  • Period. End of Sentence.
  • Of Fathers and Sons
  • High Flying Bird
  • Free Solo
  • High Flying Bird
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Mile 22
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Velvet Buzzsaw
  • Down
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween
  • The Act of Killing
  • We the Animals
  • Alpha
  • Rent
  • End Game
  • Zion
  • Polar
  • Never Goin' Back
  • Never Goin' Back
  • Polar
  • Thelma
  • The Overnight
  • Coherence
  • Small Town Crime
  • Fyre Fraud
  • Vice
  • The Haunting
  • Fyre
  • Glass
  • Life Itself
  • The Wife
  • It Could Happen to You
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Green Book
  • The Favourite
  • Live Free or Die Hard
  • A Good Day to Die Hard
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Juliet, Naked
  • Bel Canto
  • Night School
  • A Simple Favor
  • Support the Girls
  • The Old Man & the Gun
  • Beautiful Boy
  • Train to Busan
  • Bird Box
  • Black Mirror: Bandersnatch

World Map

Highly rated films Higgins is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • Bacurau
  • Invisible Life
  • Love, Antosha
  • 63 Up
  • John Denver Trending

Highly rated with Higgins’s friends Patron

  • The Shining
  • The Dark Knight
  • Pulp Fiction
  • GoodFellas
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Alien
  • Inglourious Basterds
  • Parasite
  • The Matrix
  • Chernobyl
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Toy Story 2
  • Toy Story 3
  • Get Out
  • Hereditary
  • The Social Network
  • The Wolf of Wall Street
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Paddington 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Favourite
  • The Hateful Eight
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Uncut Gems
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Avengers: Endgame
  • If Beale Street Could Talk
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Roma
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Little Women
  • Shoplifters
  • Thor: Ragnarok
  • Avengers: Infinity War
  • First Man
  • Climax
  • Captain America: Civil War
  • First Reformed
  • Burning
  • The Farewell
  • Midsommar
  • BlacKkKlansman
  • Pain and Glory
  • Apollo 11
  • Anima
  • The Last Black Man in San Francisco
  • John Wick: Chapter 2
  • Booksmart
  • Zombieland
  • Free Solo
  • Toy Story 4
  • Us
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Under the Silver Lake
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Star Is Born

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more