Sort by

siobhan has logged 471 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Until the Quiet Comes

Until the Quiet Comes

2012
×
Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Like a Moose

Mighty Like a Moose

1926
×
Edit this entry  
20
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★½
Edit this entry  
20
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry