Sort by

siobhan has logged 32 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★★
Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★½
Edit this entry  
25
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Edit this entry  
03
Somebody

Somebody

2014
×
Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★½
Edit this entry