hilma has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry