Sort by

Gregory has logged 210 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nadja

Nadja

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Habit

Habit

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ranger

The Ranger

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry