RSS feed for billie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Guest

The Guest

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Sons of Rizk 2

Sons of Rizk 2

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
3000 Nights

3000 Nights

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Blue Elephant: Part II

The Blue Elephant: Part II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Welad El Am

Welad El Am

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Quills

Quills

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Asef Ala Al Eza'aj

Asef Ala Al Eza'aj

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clown

Clown

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sheikh Jackson

Sheikh Jackson

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Land of Fear

Land of Fear

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
His Excellency the Minister

His Excellency the Minister

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry