RSS feed for billie
  • Forgotten

    Forgotten

    ★★★★½

    The best mystery film I've seen in the last five years

  • Gandhi

    Gandhi

    ★★★½

    Great performance

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★

    booooooooring

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ½

    Worst movie in 2019.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

    All this and the war has not yet begun ... The only negative that it took too much time was boring

  • Sons of Rizk 2

    Sons of Rizk 2

    ★★★★

    We are the sons of Rizk, you sons of a bitch

    احنا اولاد رزق يولاد المتناكة

  • Duel

    Duel

    ★★★★

    Classic

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    The biggest failure in this film is to travel through time, and it took two hours of the duration of the film to make it :
    1 - boring
    2- Not refreshing
    3- Bad

    #Good in the film
    Battle in the end
    And some stuff here and there

    * Finally I will not re-watch this movie again *

  • Terminator 2: Judgment Day

    Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

    Best sequel ever
    Best visual effects ever
    Best movie ever made by James Cameron
    Best Science Fiction Movie Ever
    Best Soundtrack Ever
    .
    .
    .
    *I will complete later

  • Lars and the Real Girl

    Lars and the Real Girl

    *(Beautiful and cute imagination tends to absurd)*

    -Hour and 40 minutes on a single line of events.

    -Ryan Gosling performed rigidly, devoid of expressions, the same expression in every scene (this is my problem with him in all his films).

    -The music, photography and atmosphere are beautiful but the content is boring.

    -Events are not refreshing.

    -was excited to see him for a while but disappointment is doubling.

    //////A bad or normal film//////

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

    Black was always my favorite color
    But now, the blue color is warmer

  • The Machinist

    The Machinist

    ★★★★½

    Real incarnation of insomnia, depression.
    Great work by Christian Bell.