2014

Jordan Grant Jordan Grant’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Stranger Than Fiction

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • I Heart Huckabees

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Ida

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Collateral

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★

  • Unforgiven

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Mud

Jan 5

Last Film

Ida

Dec 22

Genres, Countries & Languages

Drama
32 films
Comedy
14 films
Thriller
13 films
Crime
11 films
Adventure
8 films
Romance
7 films
Sci Fi
7 films
Action
7 films
Horror
4 films
Fantasy
4 films
USA
38 films
UK
12 films
Australia
3 films
Germany
3 films
France
2 films
Japan
1 film
Poland
1 film
Czechia
1 film
Sweden
1 film
Denmark
1 film
English
44 films
French
8 films
Spanish
3 films
Japanese
2 films
Arabic
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Polish
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 41

Watchlist

Stars

Director

Crew

Jordan’s most liked review

The Warriors

★★

Thank God for feminism, because this $@#& is ridiculous.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Lawrence of Arabia
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Striptease
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Paper
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2014

  • Ida
  • Beginners
  • The One I Love
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Unforgiven
  • Killing Them Softly
  • Interstellar
  • In a World...
  • Stranger Than Fiction
  • Saving Mr. Banks
  • The Conjuring
  • Let the Right One In
  • Gone Girl
  • The Double
  • Rain Man
  • L.A. Confidential
  • The Duellists
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Trip
  • You're Next
  • The Watcher in the Woods
  • American Hustle
  • Mad Max
  • The Birdcage
  • Snowpiercer
  • Sneakers
  • The Lego Movie
  • Lawrence of Arabia
  • The Paper
  • Collateral
  • Edge of Tomorrow
  • Short Term 12
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Don Jon
  • I Heart Huckabees
  • Striptease
  • Inside Llewyn Davis
  • The Warriors
  • The Place Beyond the Pines
  • Catch Me If You Can
  • Terror of Mechagodzilla
  • Hanna
  • Flight
  • Drinking Buddies
  • Her
  • Side Effects
  • Mud

Highly rated films Jordan missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more