2015

Jordan Grant Jordan Grant’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Top Five

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • The Brothers Bloom

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Blue Ruin

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Punch-Drunk Love

twice

Whiplash

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
26 films
Comedy
22 films
Sci Fi
16 films
Thriller
15 films
Adventure
13 films
Action
12 films
Romance
12 films
Crime
8 films
Fantasy
7 films
Mystery
5 films
USA
53 films
UK
14 films
Germany
4 films
Australia
2 films
Japan
2 films
China
1 film
Canada
1 film
Ireland
1 film
France
1 film
English
58 films
French
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
Russian
4 films
Italian
3 films
Hungarian
2 films
Javanese
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 36

Watchlist

Stars

Directors

Jordan’s most liked review

Predestination

★★★★

I finished the movie and promptly went to my whiteboard. What followed was a disaster, but the movie? Excellent.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Wedding Ringer
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Retrieval
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Attack the Block
  • You've Got Mail
  • Bad Santa
  • X2
  • Spectre
  • Hocus Pocus
  • The Martian
  • Back to the Future Part II
  • Beyond the Lights
  • Ex Machina
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Hellboy
  • Punch-Drunk Love
  • Mud
  • Never Let Me Go
  • Trainwreck
  • It Follows
  • Inception
  • The Lego Movie
  • Stagecoach
  • Mad Max: Fury Road
  • High Fidelity
  • The Retrieval
  • Witness
  • They Came Together
  • Punch-Drunk Love
  • Godzilla
  • Selma
  • Memphis
  • Oculus
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Wedding Ringer
  • Whiplash
  • Top Five
  • Legally Blonde
  • Whiplash
  • Furious 7
  • The Big Lebowski
  • The Brothers Bloom
  • Pi
  • Nightcrawler
  • Risky Business
  • Boyhood
  • Chef
  • Predestination
  • John Wick
  • The Guest
  • Groundhog Day
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Hot Tub Time Machine
  • Inherent Vice
  • A Most Wanted Man
  • Calvary
  • Under the Skin
  • Top Five
  • Blue Ruin

Highly rated films Jordan missed

  • Room
  • The Second Mother
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more