2016

Jordan Grant Jordan Grant’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • The Guest

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Love & Friendship

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Midnight Special

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 51 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Inside Out

Jan 2

Last Film

Man Up

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Comedy
21 films
Adventure
14 films
Action
14 films
Thriller
14 films
Sci Fi
13 films
Romance
10 films
Fantasy
8 films
Horror
6 films
Crime
6 films
USA
47 films
UK
9 films
Canada
3 films
Hong Kong
2 films
France
2 films
Taiwan
1 film
Japan
1 film
China
1 film
Ireland
1 film
English
51 films
French
4 films
German
3 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
Russian
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 28

Watchlist

Stars

Director

Crew

Jordan’s most liked review

Hail, Caesar!

★★★½

Wife's take: The Coen brothers do a Wes Anderson film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Batman v Superman: Dawn of Justice
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Summer Magic
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2016

  • Man Up
  • La La Land
  • The Muppet Christmas Carol
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Love & Friendship
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Bringing Up Baby
  • Doctor Strange
  • Trick 'r Treat
  • The Birth of a Nation
  • Green Room
  • The Guest
  • The Witch
  • Keanu
  • X-Men: Apocalypse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Rear Window
  • The Bad Seed
  • Spotlight
  • Warcraft
  • Sweet Home Alabama
  • Summer Magic
  • Short Term 12
  • Hush
  • Captain America: Civil War
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Major League
  • Mad Max: Fury Road
  • Space Station 76
  • Midnight Special
  • Steve Jobs
  • Enchanted
  • Bull Durham
  • The Martian
  • Sicario
  • Slow West
  • Coherence
  • Love & Mercy
  • Deadpool
  • Blade Runner
  • Groundhog Day
  • Avengers: Age of Ultron
  • Kill List
  • Spy
  • Ant-Man
  • The Revenant
  • 10 Things I Hate About You
  • World of Tomorrow
  • The Hateful Eight
  • About Alex
  • Inside Out

Highly rated films Jordan missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more