2017

Jordan Grant Jordan Grant’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Stranger Than Fiction

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 7

Most Watched

The Big Sick

twice

Last Film

Jumanji: Welcome to the Jungle

Dec 21

Genres, Countries & Languages

Comedy
22 films
Drama
22 films
Action
18 films
Adventure
14 films
Thriller
13 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
10 films
Crime
5 films
Family
5 films
Horror
5 films
USA
47 films
UK
6 films
Canada
2 films
France
2 films
Hungary
1 film
Denmark
1 film
China
1 film
English
49 films
Urdu
3 films
French
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Hindi
1 film
Finnish
1 film
Chinese
1 film
Japanese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 34

Watchlist

Stars

Director

Crew

Jordan’s most liked review

Logan

★★★½

Good, but it could have been great.


Edit: In retrospect; the actors in Logan were outstanding.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Mulholland Drive
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Boo! A Madea Halloween
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Voyage of Time: The IMAX Experience
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2017

  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Your Sister's Sister
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thor: Ragnarok
  • Moana
  • The Big Sick
  • The Babysitter
  • The Wizard of Oz
  • Spider-Man: Homecoming
  • Ghostbusters
  • Blade Runner 2049
  • Boo! A Madea Halloween
  • Attack the Block
  • Florence Foster Jenkins
  • Mulholland Drive
  • The Lego Batman Movie
  • Pete's Dragon
  • Dunkirk
  • Split
  • Don't Breathe
  • Moonlight
  • The Big Sick
  • Spotlight
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Wonder Woman
  • Hidden Figures
  • The Secret Life of Pets
  • Congo
  • Stranger Than Fiction
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Man from Reno
  • Don't Think Twice
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Edge of Seventeen
  • Nocturnal Animals
  • Logan
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Get Out
  • Hell or High Water
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Nice Guys
  • Arrival
  • The Big Short
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Trek Beyond
  • Jason Bourne
  • X-Men: Apocalypse
  • La La Land

Highly rated films Jordan missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more