2018

Jordan Grant Jordan Grant’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: San Junipero

Jan 1

Most Watched

Logan Lucky

twice

Last Film

Blockers

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
15 films
Comedy
14 films
Action
10 films
Crime
10 films
Thriller
8 films
Fantasy
7 films
Adventure
7 films
Romance
5 films
Sci Fi
4 films
Horror
3 films
USA
30 films
UK
5 films
China
1 film
France
1 film
Indonesia
1 film
Norway
1 film
English
32 films
French
4 films
Korean
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Indonesian
1 film
Russian
1 film
Xhosa
1 film
Swahili
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 10

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The House
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Harvey
Average weighted rating:

3.9

Films watched in 2018

  • Blockers
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Green Room
  • First Man
  • Man on Wire
  • Obvious Child
  • Mission: Impossible - Fallout
  • BlacKkKlansman
  • Coco
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Game Night
  • It
  • I, Tonya
  • Logan Lucky
  • Columbus
  • Deadpool
  • Lady Bird
  • Avengers: Infinity War
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The World's End
  • The House
  • Wind River
  • Harvey
  • Good Time
  • Black Panther
  • The Raid
  • Logan Lucky
  • Groundhog Day
  • Wonder Woman
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Black Mirror: San Junipero

Highly rated films Jordan missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • The Favourite

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more