2019

Jordan Grant Jordan Grant’s year to date

Jordan’s highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Widows

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 2

Last Film

Once Upon a Time in Hollywood

Aug 4

Genres, Countries & Languages

Action
12 films
Sci Fi
10 films
Adventure
10 films
Thriller
9 films
Drama
9 films
Comedy
9 films
Romance
5 films
Horror
4 films
Crime
4 films
Western
2 films
USA
29 films
UK
8 films
Belgium
2 films
Canada
2 films
France
2 films
China
1 film
Germany
1 film
India
1 film
Oman
1 film
English
31 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
French
4 films
Arabic
2 films
German
2 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Danish
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 12

Watchlist

Stars

Director

Crew

Jordan’s most liked review

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

★½

The real crime was this movi...

Nope; not gonna do it. It’s not even worth the joke.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Predator
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

The Salvation
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Salvation
  • Chernobyl
  • Up
  • John Wick
  • Casablanca
  • The Predator
  • Blended
  • Avengers: Endgame
  • Iron Man
  • Widows
  • Personal Shopper
  • Us
  • The 40 Year Old Virgin
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Green Book
  • Sicario
  • Captain Marvel
  • Ready Player One
  • You Were Never Really Here
  • Isn't It Romantic
  • Velvet Buzzsaw
  • Glass
  • Solo: A Star Wars Story
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Annihilation
  • Vice
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Highly rated films Jordan missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Lighthouse
  • For Sama
  • Apollo 11

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more